Dla pielgrzymów
parafiakalna.pl
Pielgrzymka do Libanu i Syrii -11 dni     Dochodzi nam dodatkowo 1 dzień, bo po zmianie, wylot mamy o godz. 6.00 rano. W autokarze płacimy za przejazd na lotnisko i powrót - 70 zł.  Będąc w Syrii pragniemy pomóc biednym. Dlatego proszę zabrać ubrania dla dzieci lub dorosłych (używane, ale czyste ). Mogą też być inne pożyteczne rzeczy.
Dzień 1 – niedziela, 23. 04. 2023
O godz. 2.00 wyjazd z Kalnej do Krakowa.  B-B. salon Citroena godz. 02.20. Pszczyna przy kościele Miłosierdzia godz. 2.40. Msza św. będzie w kaplicy na lotnisku. Wylot o godz. 6.00. Przylot do Bejrutu - godz. 15:35  Transfer do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 2 – poniedziałek, 24.04. 2023    LIBAN - BEJRUT
Po śniadaniu przejazd do centrum Bejrutu.  Spacer po Al Corniche tętniącym życiem deptaku spacerowym wzdłuż morskiego brzegu. Spacer uliczkami po odnowionym Starym Mieście zobaczymy min.: Deir el Qamar – miejsce byłej siedziby rządu Libanu, bogato dekorowany pałac Beiteddine, rezydencję tureckiego gubernatora, Martyrys Square, katedra maronicka - Msza św. dzielnica rządowa, termy rzymskie, kościół Ojców Kapucynów z relikwiami świętych libańskich. Wizyta na polskim cmentarzu.   Obiadokolacja i nocleg. 
Dzień 3  – wtorek, 25.04.2023  JEITA – FARAYA - HARRISA – BZOMMAR - GHAZIRE  
Po śniadaniu przejazd do pięknych Grot Jeita, które są finalistą  w konkursie „Nowych
Siedem Cudów Świata Natury”. Przepłynięcie łodziami podziemną rzeką.  Następnie przejazd do Harissy, na wzgórze o wysokości 620 m n.p.m., gdzie znajduje się sanktuarium M. Boskiej, patronki Libanu, które nawiedził w 1997 roku Pp. Jan Paweł II. - Msza św.Przejazd do Bzommar i nawiedzenie kaplicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II – jedynej na Bliskim Wschodzie. Znajdują się tu relikwie Papieża oraz świętych libańskich. Jest to również miejsce cudów – zanotowano tu już kilka uzdrowień. Przejazd do Faraya, małego górskiego miasteczka gdzie zobaczymy 27 metrowy pomnik św. Charbela. Wizyta w malowniczym górskim miasteczku Ghazire z zabytkowym klasztorem Św. Antoniego  (podczas II wojny św. przebywało tutaj wielu Polaków, miejsce to odwiedził też J. Słowacki).
Dzień 4  – środa, 26.04.2023    BEKA KAFRA - CEDRY LIBAŃSKIE – DOLINA KADIS  
Po śniadaniu przejazd do Beka Kafra, najwyżej położonej miejscowości w Libanie (1650 m  n.p.m.). Tutaj urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia św. Charbel Makhlouf. Zobaczymy dom, w którym spędził pierwsze lata swego życia. Wytrysnęło tutaj cudowne źródełko, którego woda ma właściwości  lecznicze  - Msza św. Postój w Lesie Bożych Cedrów na wysokości 2000 m n.p.m., który opisany był w Starym Testamencie. Przejazd wapiennym kanionem, w którym klasztory wznieśli Maronici - wpisane na listę UNESCO. Następnie w Dolinie Kadisz (świętych), zobaczymy monastyr św. Antoniego, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Obiadokolacja i nocleg. 
Dzień 5 – czwartek, 27.04.2023   ANNAYA – JRABTA - BYBLOS
Po śniadaniu wyjazd do Annaya – miejscowości położonej na wysokości 1200 m n.p.m., gdzie w Monasterze Maronickim znajdują się relikwie św. Charbela - XIX wiecznego pustelnika i uzdrowiciela, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. Będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób.  Obecnie jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem tego Świętego. Przy grobie św. Charbela - Msza św. i namaszczenie świętym olejem. Przejazd do Jrabta, miejsca kultu św. Rafki. Przejazd do Byblos, niegdyś portu fenickiego, eksportującego drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zwiedzanie katedry św. Jana Chrzciciela. Obiadokolacja i nocleg.   
Dzień 6 -  piątek, 28.04.2023    TYR – SYDON – MAGHDOUCHE  
Po śniadaniu przejazd do miast biblijnych - Tyr i Sydon, w których nauczał Jezus, stanowią one część Ziemi Świętej.  Zwiedzanie TYRU: ruiny starożytnej nekropolii, termy, największy na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodrom, ulice kolumnowe. Następnie przejazd do Sydonu, gdzie zobaczymy zamek morski Krzyżowców. Spacer uliczkami dzielnicy żydowskiej pod pałac rodziny Debbane. Przejazd do Maghdouche gdzie nawiedzimy sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, gdzie Maryja oczekiwała powrotu Jezusa z Sydonu - Msza św. Obiadokolacja i nocleg. 
Dzień 7 – sobota, 29.04.2023   DOLINA BEKAA – BAALBEK – KSARA – ANJAR - ZAHLE  
Po śniadaniu przejazd do antycznego miasta Baalbek, starożytnego Heliopolis, określanego jako jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych - wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy gigantyczną świątynię Jowisza oraz wiele innych cudów.  Następnie zwiedzanie Anjar – ruiny pałacu kalifów Umajadzkich, pozostałości pałaców, ulic, świątyń. Wizyta w sanktuarium M. Bożej w największym chrześcijańskim mieście Bliskiego Wschodu – Zahle  - Msza św. Przejazd do Ksara, miasta, które już przez Rzymian wykorzystywane było do produkcji wina ze względu na walory Doliny Bekaa.
Właściwa ilość słońca, wilgotność oraz specyficzne warunki powodują, że wino staje się wyjątkowe. Będzie degustacja oraz możliwość zakupu wina. Obiadokolacja i nocleg. 
Dzień 8 - niedziela,  30.04.2023   SYRIA - MAALULA - SYDNAYA - SYRIA
Śniadanie i ok. 6.00 wyjazd do Syrii. Przejazd do Maalula, gdzie do dziś mówią językiem aramejskim, którym posługiwał się Jezus Chrystus. Nawiedzenie kościoła św. Sergiusza i Bakchusa, legionistów rzymskich, którzy po przyjęciu wiary w Chrystusa ponieśli śmierć męczeńską. Tutaj w 1943 r.   przebywała armia gen. Andersa, który ofiarował dwie ikony  Msza św. w  j. aramejskim.
Przejazd do Sidnaya co po Aramejsku oznacza "Nasza Pani" - Znajduje sie tutaj Klasztor Najświętszej Marii Panny, który, został zbudowany w 547 r na górze gdzie cesarz Justynian ujrzał sarnę wskazującą źródło. Sarna przemieniła się w Matkę Bożą i nakazała cesarzowi zbudować w tym miejscu poświęconą jej świątynię. W klasztorze przechowywana jest ikona, której autorstwo przypisywane jest św. Łukaszowi. Przejazd do Damaszku na kolację i nocleg.
Dzień 9 - poniedziałek, 01.05.2023    DAMASZEK - najstarsza stolica świata
Śniadanie i zwiedzanie Damaszku, gdzie został nawrócony i głosił słowo św. Paweł.
Meczet Umajadów dawna bazylika św. Jana Chrzciciela, w którego wnętrzu znajduje  głowa św. Jana Miejsce to czczone jest przez Chrześcijan i Muzułmanów. J. P. II nawiedził meczet Umajadów i Mauzoleum św. Jana Chrzciciela - 6 maja 2001 roku. Zwiedzanie: Pałacu Al-Azem, oraz Khan Assad Pasha miejsce spoczynku dla karawan i pielgrzymów, Mauzoleum Salladyna, Old Souq, najstarszy bazar świata działający nieprzerwalnie od 4000 lat, Msza św. w kościele Ananiasza. Niegdyś był to dom w którym Szaweł spędził trzy dni i tutaj spotkał się z Ananiaszem, który uwolnił go od ślepoty. Uroczysta kolacja i wyjazd w kierunku Libanu. Przyjazd do resortu CORAL BEACH kat. 5* o. 22.00.
Dzień 10 - wtorek, 02.05.2023     RIVIERA LIBAŃSKA
Śniadanie i całodniowy odpoczynek w resorcie nad morzem na Rivierze Libańskiej
Dzień 11 – środa, 03.05.2023  Bejrut -  Kraków    
Pobyt w resorcie do godz. 13.00. Godz. 16:50 wylot i przylot do Krakowa o godz. 23.45.  

CENA: 4980 zł + (490 Euro - płatne na miejscu )
 Cena obejmuje:
- przeloty samolotem oraz opłaty lotniskowe
-  transport autokarem w Libanie i Syrii
- zakwaterowanie w hotelu kat 4* w Bejrucie  
- wyżywienie – śniadania i kolacje.
- zakwaterowanie w Resorcie kat. 5* na Rivierze Libańskiej
- zakwaterowanie w Damaszku kat. 4*     
- opłaty przewodników, zestaw audio - guide na cały czas pielgrzymki        
- ubezpieczenie KL, NNW oraz ubezpieczenia od covid 19
- opiekę polskojęzycznego pilota, oraz przewodnika
Cena nie obejmuje:
- napiwków dla obsługi- 40 Euro
- wstępów do zwiedzanych miejsc – 70 Euro
-  wizy i opłaty przy wjeździe do Syrii – 95 Euro
Organizator zastrzega sobie zmianę programu w zależności od sytuacji na świecie.

Osoby zapisane wpłacają 2 tys. zł. zaliczki do końca stycznia. Brak wpłaty uznajemy jako rezygnację. Pozostałą kwotę 2980 zł. wpłacamy do czasu spotkania, które odbędzie się w Kalnej w niedzielę 5 marca po Mszy św. o godz. 11.00.  Nr konta : 77 8131 0005 0017 1524 2000 0010                           
Parafia P.W. Św. Antoniego Ul. kościelna 195, 43-376 Kalna

     
LIBAN – często jest nazywany Szwajcarią Bliskiego Wschodu, a zimą libańskie stoki przypominają Alpejskie krajobrazy. Przyroda zachwyca tutaj na każdym kroku. Podziwiać możemy zielone góry i doliny, bajeczne jaskinie z podziemnymi rzekami zaliczane do Nowych Cudów Świata, oraz piękne plaże i skaliste wybrzeża. Starożytne miasta BAALBEK, TYR i SYDON i  to jedne z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych miast starożytności wpisane na listę UNESCO.

Liban uznawany jest za serce kościoła chrześcijańskiego i ziemię świętą, na której nauczał Jezus.
Libańskie cedry nazywane są Drzewami Pana Boga, drzewo cedrowe symbolizuje siłę, szlachetność, piękno i długowieczność – nic zatem dziwnego, że używano go do budowy świątyni jerozolimskiej.
Papież Jan Paweł II, odwiedził Liban w 1997 roku, natomiast papież Paweł VI w 1964 r.
w 2022 roku planowana jest pielgrzymka Papieża Franciszka do Libanu.

Znamy już plan pielgrzymki do Rumunii, Mołdawii oraz Bułgarii od 26 czerwca do 7 lipca 2023 roku ( zapisy tylko na listę rezerwową )

DZIEŃ 1. – 26.06.2023.  poniedziałek
O godz. 5.30 Msza św w Kalnej i wyjazd. Przejazd przez Węgry. Przekroczenie granicy z Rumunią. Przejazd do wsi Săpânţa, wizyta na Wesołym Cmentarzu z kolorowymi, drewnianymi nagrobkami,  zakwaterowanie, regionalna obiadokolacja (tradycyjna kuchnia Rumunów maramureskich). Nocleg.

DZIEŃ 2. – 27.06.2023. wtorek
Śniadanie, wykwaterowanie z pensjonatu. Przejazd doliną rzeki Iza, po drodze zwiedzanie wspaniałych drewnianych cerkwi maramureskich m.in.: klasztor prawosławny wraz z cerkwią we wsi Barsana, cerkiew św. Mikołaja w Bogdan Voda oraz cerkiew w Ieud wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Przejazd z Maramureszu do Bukowiny przez położoną w Karpatach Wschodnich malowniczą przełęcz Przysłop do wsi Voroneţ, gdzie znajduje się najsłynniejszy spośród malowanych cerkwi Bukowiny, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco Monastyr. Przejazd do Suczawy. Msza św. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 3. – 28.06.2023.  środa
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w kierunku granicy mołdawskiej. Przekroczenie granicy. Przyjazd do stolicy - Kiszyniowa zwiedzanie miasta m.in. Łuk Triumfalny, Park Katedralny z katedrą prawosławną, Parlament, Pałac Prezydencki. Czas wolny. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 4. – 29.06.2023. czwartek
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Cricovy - zwiedzanie słynnych winnic. Jedna z największych winnic na świecie, wydrążone w skale piwnice mają ponad 120km długości. Przemieszczanie po nich odbywa się za pomocą pojazdów elektrycznych typu Melex. A swoje winne skarby przechowują tu wszyscy „możni” tego świata. Możliwość zakupu win mołdawskich. Przejazd w kierunku granicy rumuńskiej do Tulczy. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 5. – 30.06.2023. piątek
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Wizyta w Parku Narodowym Delty Dunaju. Rejs łodziami po terenach rezerwatu. Delta Dunaju jest Rezerwatem Biosfery pod patronatem UNESCO, najważniejszą w Europie ostoją i miejscem żerowania ptaków migrujących (z: Afryki, Europy a nawet Kaukazu) dzięki naturalnym warunkom jakie tworzą tu setki jezior, rozlewisk, bagien, strug, kanałów, zarośli trzcinowych, wydm, lasów i łąk. Występuje tu ponad 300 gatunków ptaków (m.in. pelikany, ibisy, czaple, kormorany, trzciniak kaspijski, tamaryszka...) oraz ok. 150 gatunków ryb (nawet bieługa i jesiotr azowski). Przejazd wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego do Nesebaru w Bułgarii. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 6. – 01.07.2023.  sobota
Śniadanie. Niedzielna Msza św. Czas wolny na plażowanie i kąpiele słoneczne. Obiadokolacja. Wieczorny spacer po zabytkowej części Neseberu, jednego z najstarszych miast w Europie. Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury – UNESCO. Nocleg.

DZIEŃ 7. – 02.07.2023. niedziela
Śniadanie. Przejazd do miejscowości Sozopol – spacer po starym mieście z architekturą dla typowej bułgarskiej wioski rybackiej. Zwiedzanie cerkwi św. Cyryla i Metodego z relikwiami św. Jana Chrzciciela oraz fragmentami murów obronnych z basztą, spacer po Starym Mieście, czas wolny. Przejazd do Rezerwatu Ropotamo – przykładu wspaniałych form fauny i flory. Rejs łodzią po rzece wśród lasu namorzynowego. Następnie Przejazd do Pomoria – zwiedzanie Trackiego Grobowca Kopułowego z II – III w. n. e. oraz pokaz somelierski z degustacją win i brandy. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 8. - 03.07.2023.  poniedziałek
Śniadanie. Dzień wolny przeznaczony na wypoczynek i plażowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 9. - 04.07.2023.  wtorek
Śniadanie. Dzień wolny przeznaczony na wypoczynek i plażowanie. Wieczorem przejazd na wieczorek regionalny z muzyką folklorystyczna, degustacją potraw i trunków bułgarskich. Powrót do hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 10. - 05.07.2023. środa 
Śniadanie. Dzień wolny przeznaczony na wypoczynek i plażowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 11. - 06.07.2023.  czwartek
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Sofii, stolicy Bułgarii. Zwiedzanie Cerkwi św. Jerzego, bazyliki św. Zofii, sobór Aleksandra Newskiego – która jest największą cerkwią i wizytówką – symbolem Bułgarii, Pałac Carski, Synagoga, Parlament. Przejazd na nocleg przy granicy serbsko-bułgarskiej. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 12. - 07.07.2023r.  piątek
Śniadanie. Wyjazd do kraju. Po drodze krótkie zwiedzanie miejscowości Nisz – miasta narodzin cesarza Konstantyna Wielkiego – zwiedzanie twierdzy, czas wolny. Msza św. Tranzytowy przejazd przez Węgry, Słowację do Polski. Przyjazd do kraju w godzinach nocnych.

Cena  2890 zł od osoby zawiera:
- przejazd autokarem turystycznym (wc, klimatyzacja, wideo, barek, rozkładane siedzenia),
-11 noclegów (10 w hotelach 3* 1 nocleg w pensjonacie agroturystycznym) pokoje z łazienkami i TV,
- 9 kolacji w hotelach, napoje płatne dodatkowo,
- 2 kolacje regionalne (rumuńska w pensjonacie i bułgarska w wiosce etnograficznej z pokazem folklorystycznym) napoje w cenie,
- 11 śniadań,
- wszystkie wycieczki zawarte w programie,
- opieka pilota,
- opłaty przewodników lokalnych,
- zestaw audio - guide na cały czas pielgrzymki       
- ubezpieczenie KL i NNW

 Na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów w tym winiarni Cricova oraz rejsu po Delcie Dunaju należy przeznaczyć ok. 90 euro.

Lista z roku 2022 jest nieaktualna, dlatego proszę o zapisywanie się z wpłatą zaliczki 2 tys zł. Resztę dopłacamy na spotkaniu w Kalnej 28 maja, po Mszy św. o godz. 11.00

Zaliczki wpłacamy na konto:
77 8131 0005 0017 1524 2000 0010

Parafia P.W. Św. Antoniego, Ul. kościelna 195, 43-376 Kalna    

Pielgrzymka do Libanu i Syrii, była czasem rekolekcji, gdzie Tubylcy doświadczeni wojnami, często bardzo biedni, pokazywali nam jak mając niewiele można być dobrym, uprzejmym i pełnym wiary. Była to jedna z najpiękniejszych wypraw, gdzie przez 11 dni, Bóg zbliżył nas do siebie i uczynił wspaniałą wspólnotą. Myślę, że przyszłoroczna pielgrzymka będzie równie wspaniała. Zawsze można przybyć do Kalnej, gdzie po modlitwach o uzdrowienie, każdego namaszczę olejkiem św. O Charbela. Błogosławi ks. Kazimierz

Panu Bogu dziękuję, że dane mi był uczestniczyć w pielgrzymowaniu śladami Świętego Charbela.
Przed wyjazdem przygotowuję się do programu, ale to ledwo dotknięcie tego, co zastajemy i przeżywamy. Chcę podzielić się wrażeniami z tych niezwykłych dni.
Ten niewielki górzysty kraj położony, jak w przysłowiu, "między młotem a kowadłem", tj, Izraelem i Syrią, ponosi skutki konfliktów zewnętrznych i wewnętrznych, czego wyrazem są zniszczenia i obecny stan gospodarki.
Trudne warunki terenowe, skaliste góry, budynki gęsto usadowione na stromiznach, karkołomne, ale dość dobre utrzymane drogi, kolorowe krzewy, przesuwały się za oknami  autobusu, jak na filmie.
Ludzie spokojni, życzliwi, otwarci. Muzułmanie i chrześcijanie żyją obok siebie. Nie przeszkadzał mi głos muezina wzywającego do modlitwy.
Zwracały uwagę zewnętrzne formy ukazywania chrześcijańskich symboli - przydrożne krzyże, figury Matki Bożej, świętych libańskich, a zwłaszcza św.Charbela. Podziwialiśmy nowe i odnowione świątynie oraz ukryte w górach klasztory. W głośnym otaczającym nas świecie wyizolowanie się, skupienie, medytacje , wydaje się wręcz niemożliwe.
Zadziwiał fenomen drogi św. Charbela - od ubogiego domu do pustelni, monastyru i świętego życia, a po śmierci - mnogość cudownych uzdrowień ciała i ducha.
Przejmująca była świadomość, że - być może- kroczymy drogami, które w Sydonie czy Tyrze, przemierzał Chrystus i Matka Boża.
Były i cuda natury, niesamowite formy nacieków w krasowej jaskini, podziemna rzeka, rezerwat okazałych Bożych Cedrów, czy pozostałości starożytnych budowli.
W Bejrucie odwiedziliśmy polski cmentarz wojskowy, a także klasztor, w którym Juliusz Słowacki przebywał prawe rok.
To był nie tylko czas pielgrzymowania, ale rekolekcje w drodze, modlitwy, codzienna msza święta i komunia święta przyjmowana pod dwoma postaciami.
Przejmujący był dla mnie widok Hostii u św.Ananiasza w Damaszku, gdzie miejscowy kościelny przygotował na ofiarę czerwone wino. 
Dziękuję za umiejętne tworzenie atmosfery jedności grupy pielgrzymów, wzajemnego zrozumienia, życzliwości. Dziękuję za kompleksowe dokumentowanie miejsc, historii i zdarzeń, dzięki któremu możemy dzielić się przeżyciami. Życzę zdrowia i błogosławieństwa Bożego przy realizacji kolejnych misyjnych podróży.
Jaśka DRz

Dziękuję wszystkim pielgrzymom do Ziemi Świętej za świadectwo wiary i wspaniałą jedność. Bóg nam wciąż błogosławił, dał piękną pogodę i pozwolił w wielkim spokoju dotykać miejsc świętych. Wszystkim błogosławi kochający Was, ks. Kazimierz
 
Świadectwo uczestniczki ostatniej pielgrzymki do Ziemi świętej
Są w życiu chwile, gdy wszystko nabiera kolorów, gdy radość zastępuje smutek, gdy stajemy się sobie bliżsi, gdy uśmiech nie znika z naszych zatroskanych twarzy, gdy nasze serca przepełnione są wiara i nadzieją… Tak jednym zdaniem można określić 8 dni pielgrzymowania do Ojczyzny Jezusa, które dane nam było przeżyć dzięki ks. Kazimierzowi, który od lat, nie zważając na różne zawirowania i przeszkody podejmuje próby pogłębienia naszej wiary i kieruje nas na właściwe ścieżki do lepszego świata.
Niedawno w swoich rodzinnych miejscowościach przeżywaliśmy pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, Wielki Tydzień, Triduum Paschalne, radość Wielkanocnego Poranka. A kilka dni później, tuż po Oktawie Wielkiej Nocy i Niedzieli Miłosierdzia Bożego, gdy w uszach brzmiały jeszcze wielkanocne dzwony, w grupie liczącej ponad 80 osób udaliśmy się w tę niezwykłą podróż. Podróż do ziemi, po której chodził nasz Pan,  Jego uczniowie, Maryja z Józefem oraz Jan Chrzciciel. Dopiero tam, w Ojczyźnie Jezusa uświadomiłam sobie jak ogromny wpływ na nasze pielgrzymowanie do tych świętych i tak bliskich naszemu sercu miejsc miał termin wyjazdu. Dopiero tam uświadomiłam sobie jak wielki duchowy ładunek niesie ze sobą pielgrzymowanie w okresie wielkanocnym, jak historia zatacza koło, jak wiele jest podobieństw pomiędzy pielgrzymowaniem po dwóch latach ograniczeń i obostrzeń, a wydarzeniami sprzed dwóch tysięcy lat.
W tym roku nie planowałam żadnego wyjazdu; trudno bowiem coś planować w dobie kolejnych fal pandemii. Tej pielgrzymki też nie planowałam choć była ona moim marzeniem od dawna. Decyzję o wyjeździe podjęłam w ostatniej chwili, spontanicznie, gdy okazało się, że zwolniło się miejsce na liście.  I mimo pewnych obaw z powodu niespokojnych wydarzeń na arenie międzynarodowej, również w tamtej części świata, mimo okrutnej wojny za naszą wschodnią  granicą zdecydowałam się. I jestem z tego powodu przeszczęśliwa. Poznałam wspaniałych ludzi. Stąpałam po kamieniach, po których chodził Jezus. Przeżywałam radości, smutki i rozterki Maryi. Spoglądałam na Ziemię Obiecaną oczami postaci z Pisma Świętego. Razem z Piotrem oraz uczniami przeżywałam chwile zwątpienia. Po upływie 2000 lat byłam niemym świadkiem Przemienienia. Doznawałam jak wielka jest moc Pana na Górze Błogosławieństw. W skupieniu odmawiałam Magnificat w Ein Karem. Dotykałam świętych miejsc w Grocie Narodzenia i w Grocie Mlecznej. Słuchałam Pieśni Zachariasza pod murami kościoła Św. Jana Chrzciciela. Wołałam razem z innymi „Ojcze nasz…” w Kościele Pater Noster. Ze wzruszeniem wchodziłam do wód Jordanu, by na nowo, jako osoba dorosła przeżyć symbolicznie chrzest, którego udzielał nam Ojciec Bonifacy – franciszkanin, Komisarz Komisariatu Ziemi Świętej w Poznaniu, przewodnik po Ziemi Świętej. W Wieczerniku, w miejscu Ostatniej Wieczerzy, w miejscu ustanowienia 4 sakramentów świętych, z ogromnym zdumieniem przyjęłam informację o zakazie sprawowania Najświętszej Ofiary przez księży katolickich. W Nazarecie, widok prowizorycznego minaretu zbudowanego nieopodal Bazyliki Zwiastowania NMP  zmącił mi radość z przebywania w miejscu gdzie był dom Świętej Rodziny, gdzie mieści się Grota Zwiastowania, gdzie wychowywał się  Pan Jezus. To nieoczekiwane, przykre wrażenie złagodził nieco widok różnobarwnych mozaiek z wizerunkami Matki Boskiej z różnych stron świata, wykonanych na ścianach bocznych i pod portykami na placu przez Bazyliką. Wśród nich bez trudu można było odnaleźć obraz Matki Boskiej Częstochowską ufundowany przez żołnierzy gen. Andersa.  
W czasie tej pielgrzymki dane nam było przeżyć „Dzień Męki”, który rozpoczął się Mszą Św. w Grocie Zdrady, u stóp Góry Oliwnej a zakończył w Bazylice Bożego Grobu. Byłam więc w ogrodach Getsemanii. Byłam w Świątyni Narodów, gdzie przed głównym ołtarzem jest widoczny kamień, na którym Jezus modlił się przed Męką. Dotykałam świętych miejsc w Grocie Zdrady, która wygląda nadal tak, jak za czasów Jezusa. Przeszłam Via Dolorosa, którą szedł Jezus dźwigając krzyż. Mogłam uklęknąć na Golgocie i ucałować miejsce przybicia do krzyża. Przy Grobie Bożym dziękowałam za całe moje życie  i za  życie moich bliskich, przepraszając przy tym za wszystko, co było złe.
W Bazylice Bożego Grobu widziałam niechcący jak pewien mężczyzna podszedł do naszego Ojca Bonifacego i w języku angielskim  poprosił o spowiedź. W Kościele Dominus Flevit czyli tam, gdzie Jezus zapłakał nad losem Jerozolimy i zapowiedział jej upadek miałam okazję zderzyć historię ze współczesnością i odnaleźć wspólne wątki.
Kolejne dni pielgrzymki to dalszy ciąg duchowej uczty. Radosna, płynęłam więc po spokojnych w tym dniu wodach Jeziora Galilejskiego śpiewając „Barkę”.  Spoglądałam w dal na odległe wzgórza sięgające aż po horyzont. W jednej z restauracji miałam okazję poznać smak „rybki św. Piotra”. W Kanie Galilejskiej towarzyszyłam parom małżeńskim w odnowieniu ślubów. W Kafarnaum podziwiałam nie tylko geniusz dawnych architektów i budowniczych, podziwiałam nade wszystko umiejętności, determinacje i dalekowzroczność franciszkanów, którzy po 1300 latach od narodzin Chrystusa odnaleźli w tym mieście cudów ruiny domu rodzinnego Św. Piotra i udokumentowali ten fakt. Pielgrzymując po Ziemi Świętej podziwiałam cudowne pejzaże z Góry Tabor rozciągające się aż do Góry Karmel. W Hajfie, w Kościele Stella Maris patrzyłam na marmurowe posadzki i freski ze scenami z życia Eliasza, pierwszego z wielkich proroków. Ze szczytu dość stromego zbocza Góry Karmel obserwowałam błękitne wody Morza Śródziemnego. Jakby na nowo, każdego dnia, będąc u źródeł odkrywałam swoje chrześcijańskie korzenie. Słuchając codziennie Słowa Bożego oraz fragmentów Ewangelii dobranych stosownie do  miejsc w których przebywaliśmy, zgłębiałam istotę naszej wiary, z bliska poznawałam fundamenty, na których ona się opiera.
Pobyt w Ziemi Świętej to nie tylko wędrowanie śladami Jezusa, to jednocześnie lekcja historii i swoiste rekolekcje. Chyba nie bez powodu, pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Betlejem czyli miejsca, gdzie wszystko się zaczęło. I gdzie historia jest równie bogata co pogmatwana, gdzie na każdym kroku towarzyszy pielgrzymom mozaika najrozmaitszych elementów dorobku kulturowego poprzednich wieków. W Ziemi Świętej wszędzie można podziwiać pozostałości z czasów rzymskich, obiekty z epoki bizantyjskiej, zamki krzyżowców, muzułmańskie fortece, budowle wznoszone przez chrześcijan. Tam na jednej ulicy można znaleźć meczet,  bizantyjską cerkiew, kościół katolicki i ruiny świątyni pogańskiej. Tam Bóg przemawia do wszystkich. Dla nas katolików smutne i zarazem porażające jest to, że społeczność chrześcijańska stanowi tam margines, że jest po prostu niewiele znaczącą grupą społeczną. Na 9 mln mieszkańców Izraela jest zaledwie 150 tys. chrześcijan, w tym 30 tys. katolików. Rony, u którego w Betlejem kupowaliśmy pamiątki i wyroby w drewna oliwnego, z dumą prezentował nam historię swojej rodziny. Rodziny, która od prawie 100 lat prowadzi niewielki sklep w pobliżu Bazyliki Narodzenia. Rodziny, która tak jak pozostali chrześcijanie w Ziemi Świętej przeżywa obecnie bardzo trudne chwile. Bez tych rodzin, bez świadków Chrystusa takich jak Rony, na tej ziemi pozostaną tylko kamienie.
Jestem pod ogromnym wrażeniem Ziemi Świętej i jestem  bardzo wzruszona, że dane mi było pielgrzymować w tak szczególnym okresie do miejsc, w których Jezus żył,  w których nauczał, czynił cuda, został ukrzyżowany i zmartwychwstał.
Ks. Kazimierzowi z całego serca dziękuję za każde słowo, za pogodę ducha, uśmiech i modlitwy.  Dziękuje za to, że jak Dobry Pasterz troszczył się o nas, stworzył nam niezwykłą, niepowtarzalną atmosferę i z właściwą sobie starannością oraz mądrością kaznodziei zadbał o nasz duchowy rozwój.  Zadbał też o to, byśmy pod kierunkiem, jakże odmiennych w sposobie bycia i przekazu ale wybitnych i charyzmatycznych przewodników tj. Ojca Bonifacego i ks. Piotra – salezjanina przeżyli „rekolekcje życia”.  
Bóg zapłać, Marysia O.  


Zakończyliśmy naszą pielgrzymkę do Emiratów na EXPO 2020, a zarazem w 50 rocznicę odzyskanie Niepodległości.  Codziennie 70 osób uczestniczyło we Mszy św. przyjmując komunię św. jako Ciało i Krew Chrystusa. Ponadto konferencje, Różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego pomagały nam przeżywać te niezwykłe rekolekcje w drodze. Bóg pozwolił nam zwiedzić Emiraty, gdzie mogliśmy na każdym kroku podziwiać geniusz człowieka, który stworzył na pustyni zachwycające dzieła. Dziękuję wszystkim pielgrzymom, którzy byli otwarci na Boga i drugiego człowieka, za ich wiarę, dobro i wspaniałą atmosferę. Błogosławi ks. Kazimierz   

Zakończyliśmy naszą pielgrzymkę do Medjugorie i sąsiednich krajów. Dziękujemy, że Bóg pozwolił nam przeżyć 40 lecie Objawień Maryi, gdzie 25 czerwca w Medjugorie, zebrało się ponad 300 tysięcy wiernych oraz prawie pół tysiąca kapłanów. W sumie odwiedziliśmy 10 krajów, 7 stolic i przemierzyliśmy 3500 km. Bóg poprowadził nas bez żadnych kłopotów na granicach. Dziękuję wszystkim pielgrzymom za wiarę i wspaniałą atmosferę. Błogosławi ks. Kazimierz     

Patrząc na obecną sytuację, dziękujemy Bogu, że mogliśmy dotychczas tyle zwiedzić i razem przeżywać wspaniałe chwile. Myślę, że za niedługo znowu będziemy mogli podróżować i Boga uwielbiać poprzez nasze pielgrzymki. Postanowiliśmy jednak przesunąć organizację naszej planowanej wyprawy do Nepalu, Butanu, Malezji i Singapuru na późniejszy okres. 

W niedzielę, 2 lutego 2020 r. zakończyła się nasza 3 tygodniowa pielgrzymka do Afryki. Plan tej niezwykłej wyprawy był przygotowywany ponad rok i obejmował 7 krajów – Namibię, Zimbabwe, Zambię, Botswanę, RPA, Lesoto i Królestwo Suasi. Oddaliśmy wszystko Bogu, a On nas prowadził. Nie tylko dał nam dobrą pogodę, chronił przed chorobami, ale stworzył z nas grupę wielkiego zawierzenia i modlitwy. Prowadziła nas też wielka miłość szczególnie do spotykanych ludzi. Największym wydarzeniem było podarowanie relikwii św.Jana Pawła II Królestwu Suasi.  https://fjp2.com/pl/relikwie-swietego-jana-pawla-ii-dla-naszej-katedry-2/ Wszyscy okrzyknęli tę wyprawę jako najpiękniejszą pielgrzymkę swego życia. Dziękuję wszystkim wspaniałym i pełnym dobra pielgrzymom i zapraszam na spotkanie do Kalnej po ustaniu ograniczenia wiernych w kościele .

Serdeczne dziękuję za tak wspaniałą pielgrzymkę. Wydawało się, że to szmat czasu, a minęło szybko.Ogrom różnorodnych przeżyć przerósł nasze wyobrażenia. Nie oglądane dotąd pejzaże, bogata roślinność, mnogość egzotycznych zwierząt, klimaty - od upałów do chłodów. Cały czas patrzyłam za okno autobusu, jakbym oglądała film przyrodniczy.To była uczta dla oka.
Ale niespotykane dotąd były przeżycia duchowe. Wzruszająca msza święta w skromnym kościółku wioski, rytmiczne śpiewy i pląsający orszak dziewczynek, z zaplecionymi przy skórze warkoczykami.
A za kilka dni podniosła uroczystość w katedrze w Manzini, gdzie miejscowi żarliwie adorowali relikwie Jana Pawła II.
I w kościółku i w katedrze, nie mogłam powstrzymać łez. Codzienna Msza święta w nietypowych miejscach, modlitwy i rozważania w autobusie. A za chwilę wesoły nastrój animowany przez naszego przewodnika duchowego /!!/. Wśród odwiedzonych krain  najbardziej  spodobały mi się pustynie Namibii, różnokolorowe wydmy po horyzont, ograniczony górami. To nic, że nogi grzęzły w gorącym piasku, a w Dolinie Śmierci termometr wskazał 54 stopnie!Bezkresny, poszarpany skałami, widok przy Zwrotniku Koziorożca. Kopce termitów, gniazda małych ptaszków wiszące na uschłych gałązkach. Flamingi i pelikany na wybrzeżu Atlantyku, sympatyczne pingwiny. Imponujące Wodospady Wiktorii. Rezerwaty z wdzięcznymi żyrafami, rodzinami słoni,  impalami i zebrami, przemarsz kilkuset bawołów przed jeepami. Ocean Indyjski w Durbanie, wreszcie Kapsztad z imponującą Górą Stołową i spektakularnym końcem Afryki na Przylądku Dobrej Nadziei.
Nie sposób wymienić wszystkiego, bo przecież było również dotknięcie biedy w slamsach i wioskach, i bogactwa w Johannesburgu i Pretorii. Bogata choć trudna historia osadników i miejscowych plemion.
Muszę sobie to wszystko poukładać w głowie. opracowując bogatą dokumentację fotograficzną. Dziękuje Panu Bogu za zdrowie i siły, które nas nie opuszczały na tej nietypowej pielgrzymiej drodze.
I jeszcze raz Bóg zapłać Księże Kazimierzu
Jaśka Dyrcz-Rzycka

Zakończyła się nasza pielgrzymka na Malediwy i Sri Lankę. Przez 15 dni trwały rekolekcje w drodzę oraz ewangelizacja tych, którzy jeszcze nie poznali Objawienia Bożego. Składam wielkie podziękowanie wspaniałej grupie, gdzie codzienna Eucharystia, różaniec św. koronka do Miłosierdzia Bożego oraz głoszone konferencje kształtowały nas wewnętrznie, a piękno natury i Boże błogosławieństwo jeszcze bardziej nas pogłębiały i były źródłem nieustannego uwielbienia Boga. Wszystkim życzę tak wspaniałej grupy pielgrzymkowej, a naszej przewodniczce Iwonce, niech Bóg wynagrodzi wszelkie czynione nam dobro. Błogosławi, ks. Kazimierz
 

27 lipca zakończyła się pielgrzymka na Białoruś i Litwę. Dziękuję wszystkim za miłość, dobro i życzliwość, co sprawiło, że była to pomimo obaw, bardzo udana wyprawa na wschód. Czystość, bogactwo i piękno Białorusi zaskoczyło wszystkich pielgrzymów. Niech tą moją opinię dopełni list Janiny:

Serdecznie dziękujemy za kolejne pielgrzymowanie. Program, jak zwykle ciekawy, realizowany sprawnie, świetny autobus z niezastąpionymi Panami Kierowcami. przyzwoite bytowanie. 
Ale najważniejszy był nastrój. Dzięki  jedynej w swoim rodzaju inwencji Przewodnika Duchowego, miękko przechodziliśmy od ludzkiej wesołości do modlitewnego skupienia. Codzienna msza święta w tak różnych miejscach, w kościołach, kaplicach,  wzruszająca - w ogrodzie Babci Weroniki, podniosła i wyciskająca łzy - przed Matką Boską Ostrobramską, na koniec - u Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej.
Wędrowanie śladami polskości na Białorusi przypomniało losy Orzeszkowej, Mickiewicza, Kościuszki i idola ostatnich lat - Niemena. Śledziliśmy historyczne czasy. a także losy ludzi wierzących w okresie totalitaryzmu, czas odnowy kościołów i cerkwi. Dla mnie bliski jest świat ikon, tych starych i tych "pisanych" w czasach współczesnych.
W Wilnie byliśmy kolejny raz, ale dzięki przewodniczce poznaliśmy mnóstwo zakątków i szczegółów, poprzednio pominiętych. W drodze powrotnej - koncert w Świętej Lipce i podziwianie dzieła niezmordowanego Ojca Kolbego w Niepokalanowie - dopełniły przeżyć. Oczywiście, każdy z nas zapamiętuje po swojemu, przeżywa inaczej, ale na pewno wszyscy pielgrzymi wspominać będą ten cza

Zakończyła się nasza 18-dniowa pielgrzymka na koniec świata śladami św. Jana Bosko. Te szczególne rekolekcje w drodze były prowadzone przez samego Boga, który użyczał nam potrzebnych sił i słonecznej pogody. Przez codzienną Eucharystię i nabożeństwa jednoczył nas również w miłości ze Sobą i między sobą. Przez te wszystkie dni nie było żadnego nieprzyjemnego zgrzytu. Dlatego wyrażam ogromną wdzięczność wszystkim uczestnikom tej wyprawy, którzy przez ogromną wiarę i okazywane dobro, byli wszędzie prawdziwymi świadkami Chrystusa. Za wszystko dziękuje i błogosławi ks. Kazimierz

Oj, JO, joj! Po tak wspaniałych i niezwykłych  przeżyciach, które każdego dnia towarzyszyły nam pielgrzymom na końcu świata trudno wrócić z marszu do rzeczywistości. Tej szarej, skrzeczącej i czasem brutalnej. Te 18 dni obcowania w takich klimatach, w otoczeniu piękna, które jest dziełem Stwórcy, w towarzystwie życzliwych ludzi, pod  przewodnictwem NIEZMORDOWANEGO, NIEUSTRASZONEGO PASTERZA O GOŁĘBIM SERCU I KAZNODZIEI GŁOSZĄCEGO PRAWDĘ, minęły tak szybko...Ale jest trwały ślad w duszy i umyśle, i silne pragnienie, by doświadczyć podobnych uniesień i przeżyć to jeszcze raz. Pod inna szerokością geograficzną lecz tym samym  przewodnictwem duchowym. Dziękuje Księdzu za umacnianie mojej wiary, Słowa Bożego, za codzienną dawkę optymizmu i humoru i za relacje oraz  utrwalanie tych wyjątkowych rekolekcji. BÓG ZAPŁAĆ. Marysia

Dziękuję najpiękniej, jak tylko potrafię, za wspaniałą, jedyną i niepowtarzalną Pielgrzymkę na koniec świata, w czasie której cały czas towarzyszył nam Bóg i namacalnie się nami opiekował. Nikt nie chorował i wszyscy dzielnie znosiliśmy kosmiczne tempo naszego przemieszczania się. Dziękuję za przybliżanie nam Słowa Bożego w tamtej rzeczywistości, za ewangelizację, za radość i energię, którą nas obdarowywałeś obficie. Dziękuję za wspaniałe urodziny, które mogłam przeżywać tam na końcu świata i w tak doborowym Towarzystwie - będę je pamiętać do końca życia. Dziękuję wszystkim Uczestnikom tej wspaniałej wyprawy za okazywaną mi dobroć i serce. Życzę nam Wszystkim obfitych owoców tego pielgrzymowania w naszym życiu codziennym, w naszych Rodzinach, w naszych środowiskach. Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich Uczestników Pielgrzymki i życzę samych dobrych i szczęśliwych zdarzeń. Jadzia

Przesyłamy gorące, nasze podziękowania za bezmiar doznań duchowych, których doświadczyliśmy na Pielgrzymce do Ojczyzny Jezusa. Te 7 dni wzmocniło w nas wiarę, spojrzenie na Zbawienie Jezusa Chrystusa i na naszą przyszłość z nastawieniem na czynienie dobra w naszej Rodzinie, wśród znajomych i przyjaciół. Już jesteśmy  sercem i myślami przy następnym spotkaniu 15 grudnia w Kalnej. Pozdrawiają Teresa i Kazimierz Czapiewscy, Rzecko/ Zachodniopomorskie.

Zakończyła się nasza 17- dniowa pielgrzymka do Wietnamu, Kambodży i Tajlandii. Odwiedziliśmy wiele sanktuariów, kościołów i katedr, pozostawiając po sobie dobro i miłosierdzie. Zostaliśmy zapisani w Sanktuarium w La Vang jako najliczniejsza w historii 100 osobowa pielgrzymka spoza Wietnamu.  Bogu dziękujemy, że nas chronił i prowadził po tych egzotycznych ziemiach. Niech te zakończone już rekolekcje w drodze wydadzą obfite owoce w dalszym naszym życiu. Na ten rozwój ducha błogosławi ks. Kazimierz. 

Oto niektóre listy uczestników:
Te kilkanaście dni, które mogliśmy spędzić na tej cudownej pielgrzymce, było najpiękniejszymi tej zimy. To, co Ksiądz dla nas przygotował, na ten czas pobytu, tam na dalekim Wschodzie, było niezapomnianym dla nas wrażeniem, to wszystko było cudowne i wspaniałe. Z pewnością nie zapomnimy tych chwil, które mogliśmy wspólnie spędzić, pomimo trudu i potu, który niejednokrotnie zalewał oczy, warto było tam być. Msze święte, w których można było uczestniczyć codziennie, komunia święta przeżywana codziennie, piękne kazania zapadające głęboko w serce, modlitwy w autokarze – tego nie doznajemy codziennie w tym skomercjalizowanym świecie, a tak przecież ważne i potrzebne. Te cuda natury i wytwór człowieka znaczony ręką Boga mogliśmy naocznie zobaczyć i podziwiać. Właśnie za to chcemy Księże Kazimierzu podziękować i za to również, że mogliśmy tam być, zobaczyć jak ludzie żyją tam na Wschodzie, ich trud, walkę o przetrwanie, pracujące dzieci (nigdy nie zapomnę widoku chłopca ciągnącego linę statku, która przejechała mu po ręce, jego bezgłośny płacz i łzy spływające po twarzy i ten jego niemy ból – tego się nie zapomina). Czasami ciężko było na to patrzeć ale to była rzeczywistość. To co przeżyliśmy na tej pielgrzymce pozostanie na zawsze z nami.

Serdecznie dziękuję za wspólne pielgrzymowanie i rekolekcje w drodze. To był piękny błogosławiony, choć intensywny czas.
Zawsze zastanawia mnie pojemność,, gęstość dni spędzanych na wyjeździe, co przyrównuję do ciężaru właściwego różnych substancji.
Dni domowe płyną zwyczajnie, spokojnie przy codziennych czynnościach, czasem przeciekają przez palce...
A pielgrzymka pełna jest wrażeń, odwiedzamy tyle miejsc, korzystamy z różnych środków lokomocji, przemierzamy kilometry, również pieszo /podobno nawet 15 km dziennie?/, poznajemy nowych ludzi. I siebie - w różnych sytuacjach.
Bogu dziękuję za ten czas, za zdrowie, kondycję. Za nastrój modlitewny, skupienie na mszy świętej, przeżywanie komunii świętej, które - muszę się przyznać -omijają mnie w rutynowym uczestnictwie w nabożeństwach w kraju. Zrobiłam ponad 1000 zdjęć,, trzeba je zweryfikować, bo trudno pokazać je najbliższym i koleżankom w takiej ilości. Łącze pozdrowienia…

Serdeczne dzięki za wspaniałą organizację, prowadzenie, atmosferę i Ducha Ewangelizacyjnego, który spowodował, że wszystko wyszło jak powinno. Będę na bieżąco śledził stronę internetową i duchem pozostaję z Wami. Jestem chętny na przyszłoroczny wyjazd na Wyspy Wielkanocne – proszę o mnie pamiętać. Jeszcze raz serdeczne dzięki i pozdrawiam – Szczęść Boże.

Chcę serdecznie podziękować za wspólne pielgrzymowanie. Był to czas dla "oka i ducha". Byliśmy z Panem Bogiem  w kościołach katolickich, cerkwiach i monastyrach, Modliliśmy się w autobusie, na statku, w hotelu i podczas plażowania. Wzruszający był czas mszy świętej nad brzegiem morza. Głębokie przeżycia w Medziugorie - różaniec w pełnym słońcu w drodze na Górę Objawień i Droga Krzyżowa o świcie, udział w wieczornych adoracjach. Będziemy czekać na kolejne pielgrzymki, najchętniej - ze względu na wiek - niezbyt odległe.

Z Panem Bogiem Jaśka Dyrcz-Rzycka

Zobacz filmy:
 
Paralotnia


ks. dr Marek Dziewiecki w Kalnej

https://youtu.be/529sStPgUr0

Przylądek Dobrej Nadziei

https://youtu.be/f7iyDN_GnU4

Table Mountain - RPA

https://youtu.be/IXKOys-6q3E

Kapsztad

https://youtu.be/onbOEGc3ecg

Durban - Indie w RPA

https://youtu.be/XLxXtqJJwHI

Lesotho - podniebne królestwoKrólestwo SuaziLasy deszczoweSkok na BungeePark KrugeraJezus odwiedza mieszkańców KalnejNajpiękniejsze miejsce Afryki - Kanion rzeki Blyde

https://youtu.be/kDSV7JhGyA8

RPA - kopalnia złotaRPA - PretoriaRPA - wioska LesediRPA - kraj kontrastówBotswana - kraj przyrody

https://youtu.be/dcbKfR4rGwE

Zambia - bieda i radość

https://youtu.be/_-fFlHh69Sc

Zambia - radość i uwielbienieWodospady WiktoriiLecimy do ZimbabweNab di KhoabWindhuk – stolica NamibiiPlemię Himba


Lew moim przyjacielemGepard moim przyjacielemPogromcy lwów cz.1Pogromcy lwów cz.2Jasełka w Kalnej A.D.2020Sri Lanka - tajemnice żółwiGalle - miasto fortecaSri Lanka - lepimy garnkiApartament księcia AndrzejaTajemnica herbatyKandy - świątynia zęba BuddySri Lanka - małpy i słonie


Sri Lanka od kuchniMalediwyHonolulu - WaikikiFolklor na HawajachHawaje w swoim pięknie

https://youtu.be/yyFGR4HM0Ag

Hawaje- wyspa Molokai

https://youtu.be/VwyZ0x-ljLo

Las Vegas

https://youtu.be/YYWB9oitoSg

Dolina Śmierci

https://youtu.be/k55suPYxc7Q

Zion Canyon

https://youtu.be/hhefeM8nS-E

Stan Utah - Bryce Canyon

https://youtu.be/P8IWFYlx1-w

Colorado Horseshoe- najpiękniejsze miejsce na ziemi

https://youtu.be/0EUXthWBp64

Kanion Antylopy

https://youtu.be/VNItbad-oOg

Wielki Kanion Kolorado

https://youtu.be/S44Lcqa62b0

San Diego i droga do Grand Kanionu

https://youtu.be/6eqg5e4ZgOg

Normobaria Orzesze

https://youtu.be/DIJ1quz4uqI

Santa Monica i Los Angeles

https://youtu.be/E8DASMncpzw

Santa Maria i największa panorama świata

https://youtu.be/Ju6pQJTFsPQ

Studzieniczna i św  Jan Paweł II

https://youtu.be/TEPxsC5XSVA

Kowno nad Niemnem

https://youtu.be/zUitWSxwKWw

Wieczór w Wilnie

https://youtu.be/q6y5VmvmuOQ

Tu jest Polska -Wilno  

https://youtu.be/rCNN32jvPCQ

Mińsk cz. 1Mińsk cz. 2

https://youtu.be/BRcujhAOlEU

Lida i Świteź

https://youtu.be/Fc9Rec4Exbg

Zaosie - miejsce urodzenia Adama Mickiewicza

https://youtu.be/uAdsqAZVkQ0

Nowogródek - Miasto Mickiewicza

https://youtu.be/xEndXzT99nI

Stare Wasiliszki i BohatyrowiczeTam, gdzie Polska - Grodno

https://youtu.be/6Jt0Iq5u0M4

Cud Eucharystyczny w Sokółce

https://youtu.be/0o6jmtVjwbg

Braniccy w Białymstoku

https://youtu.be/hl3WtqnAkD0

Niezwykła figurka w GidlachW drodze do Hearst Castle

https://youtu.be/Wi23y95ILRI

Dzieci zwiedzają Wrocław

https://youtu.be/Gi3K2yZcS14

Afrykarium we wrocławskim Zoo

https://youtu.be/Z0nyaL8GyEs

I Misja w Kalifornii

https://youtu.be/gtXZUIhNDNY

Dolina Yosemite w USA

https://youtu.be/-RXJ4yhp4PI

San Francisco - Golden Gate Bridge i Alcatraz

https://youtu.be/glwX1niy9Ps

WSPOMNIENIA - MOJE 36 URODZINY

https://youtu.be/2Tezcw_fCDk

Świadectwo narkomanki

https://youtu.be/N0MB4SV2_zU

Wyspa Wielkanocna cz.2

https://youtu.be/YTxxWfPQW6A

Wyspa Wielkanocna cz. 1

https://youtu.be/ZnOZlcg8nwg

Valparaiso

https://youtu.be/zMfeO5F1mCM

Lo Vasquez

https://youtu.be/kaFQE-Sxhes

Santiago – stolica Chile

https://youtu.be/OHkymKyTOTo

Gejzery na Pustyni Atakama

https://youtu.be/R8DRNNrWF_I

Pustynia Atakama

https://youtu.be/xvRUYu6GUb4

Pingwiny Magellana z wyspy Magdaleny

https://youtu.be/gy6NGGza7vU

Punta Arenas - znaczy „przylądek piaszczysty”

https://youtu.be/j8mpqi_DY9A

Puerto Natales

https://youtu.be/ndBSj4iWUDg

Chile - Park Narodowy Torres del Paine

https://youtu.be/sD97NOSduNI

El Chalten - Monte Fitz Roy

https://youtu.be/87cCnJlADPA

Z Ushuaia do El Calafate

https://youtu.be/kum8Iw-49Q8

Z Buenos Aires na koniec świata

https://youtu.be/vZxgBHtY_Sk

Jeden dzień w Urugwaju

https://youtu.be/tLulRL7b0zc

Buenos Aires – stolica Argentyny

https://youtu.be/AfE7sG9Mk-s

Argentyna - Matka Boża z Luján

https://youtu.be/z0wxWHkzc98

Betlejem Polskie 2019

https://youtu.be/jUqeOlG8CM0

Manila - stolica Filipin

https://youtu.be/gsZ2T_EbKTo

Pożegnanie Puerto Princesa

https://youtu.be/41DRUZGbqOA

Tuk - tuki, filipińskie taksówki 

https://youtu.be/CB76YOkPc04

El Nido- Filipiny, Palawan

https://youtu.be/cQVQX4NaXvM

Filipiny - Zatoka Honda Bay

https://youtu.be/alPLP2biexQ

Wyspa Palavan- Rzeka podziemna

https://youtu.be/F1cKNY1RKhQ

Filipiny, małpki i Wzgórza Czekoladowe 

https://youtu.be/WSMZy3q2dRU

Filipiny, Wyspa Bohol cz.1

https://youtu.be/00EjryyixqQ

Armenia  w całym pięknie

https://youtu.be/FfVMUnWzoFQ

Ojczyzna Jezusa 2018

https://youtu.be/wvADxEhm2kI

Osaka

https://youtu.be/FmCsTaE6IOQ

Nara - świątynia Todai

https://youtu.be/48a9CLLSTGY

Świątynia Fushimi Inari

https://youtu.be/uUzFS9BoGnQ

Wyspa Miyajima w Japonii

https://youtu.be/XdBlioNtopQ

Kioto

https://youtu.be/WB0V3HsPSK8

Ciekawostki z Japonii

https://youtu.be/w-C5vIFgYbU

Góra Fudżi

https://youtu.be/Wl7uGbxNxZY

Shinkansen i Hiroszima

https://youtu.be/fr1et9Hy8Xk

Osaka - hotel Capsuła

https://youtu.be/Le-7vydc0oc

Japonia - Zamek Białej Czapli

https://youtu.be/QijhnkCDbYw

Japonia -Tokio

https://youtu.be/gGNUAKwlgcA

Cypr - Nikozja i Famagusta

https://youtu.be/S6RMv6386Ic

Cypr -  miejsce świętych

https://youtu.be/cn_Sk6V-kwQ

Płyniemy na " Niebiańską plażę"

https://youtu.be/zFOFnGNsp7A

Wyspy Phuket i Jamesa Bonda 

https://youtu.be/jQFFThsfQUA

Pociąg na wyspę Phuket

https://youtu.be/qDvWRcNri5k

Spotkanie z tygrysem

https://youtu.be/sIpxgS8M2lo

Tajlandia - okolice Bangkoku 

https://youtu.be/PTxGwxui-2I

Tajlandia - Bangkok  

https://youtu.be/5I7Zosw_iSI

Angkor- Kambodża

https://youtu.be/8uwJ6J52m50

Kambodża - wioski na wodzie

https://youtu.be/_EXIfEnLpls

Odwiedzamy Wietnam  Hanoi

https://youtu.be/xNt2cqN1XkE

Hue i okolice

https://youtu.be/tKhwoAMav9U

Zatoka Ha Long w Wietnamie

https://youtu.be/lDEuwzDDaxg

Sanktuarium w La Vang

https://youtu.be/gn1zLBgwtQQ

Orkiestra Dęta gra w Kalnej

https://youtu.be/L834oEqZdfo

Spotkanie z Panią Premier

https://youtu.be/hsmqbjQyAeg

Lizbona jakiej nie znasz

https://youtu.be/osB6vvBJw7k

Sintra i Santa Cruz

https://youtu.be/fTI96T-MohM

Kalna na Cabo da Roca

https://youtu.be/t8tJj3qNo1k 

Fatima w 100 lecie objawień

https://youtu.be/4cnqCSd5pWM

Madera jej piękno i tajemnice

https://youtu.be/gQabluC3A90

Aborygeni i Wielka Rafa Australii

https://youtu.be/B0aril81S_I

Uluru - Święta Góra Aborygenów

https://youtu.be/7TdB26Quz1s

Ziemia Święta 2015

https://youtu.be/2Hgvlv2ILMY

Odnowienie Ślubów Lwowskich w Kalnej

https://www.youtube.com/watch?v=BxQwyW02Lqc&feature=youtu.be 

http://www.siemysli.info.ke/wielkopostne-pielgrzymowanie-pioropuszem-kilofkiem-rece-a-nadzieja-sercu/

 Sejm Śląski Królestwa Polskiego w Kalnej

https://youtu.be/i-83z09VuHg

Nowa Zelandia - Wyspa Północna

https://youtu.be/VRayhV17Fa0

Nowa Zelandia - Wyspa  Południowa   

https://youtu.be/qaiJn-3jpo0

,,Europo, nie możesz żyć bez Boga”

https://youtu.be/XrwMwChRQcU

Dziękczynienie za Akt Przyjęcia Chrystusa jako Króla i Pana

https://youtu.be/g03uv1tPLNk

Skandynawia

https://youtu.be/WaPL0Ymmtl8

PKRD

https://youtu.be/lYZU1pcW8tA

Grenlandia

https://youtu.be/KeNYVEG_XXs

Fatima

https://youtu.be/VQ3lrLYk9NY

Dzieci od Boga

https://youtu.be/T6Ubhq8ADnU

Grecja i Turcja

https://youtu.be/5QgjD54G32Y

Być blisko nieba

https://youtu.be/647W8LPW5Eo

Chwile napięcia w Armenii

https://youtu.be/SaG64Ggc2No

Boże Narodzenie w Kalnej

https://youtu.be/ysyZWyPThMQ

Jordania i Izrael

https://youtu.be/t6Nqwd5vZ-Y

Peru - tajemnice przyrody

https://youtu.be/7XZIMG40nGs

Ciekawostki z Armenii

https://youtu.be/5_KPeuNRZ1g

Ciekawostki z Gruzji

https://youtu.be/4q2oyOLq0ws

Dziki Zachód - USA i Kanada

https://youtu.be/rCpIXMm1Du4

Montreal

https://youtu.be/fSb_Nwcrdm0

Syberia w Kalnej

https://youtu.be/MZa_ImnmN5U

Wielki Post – konferencje

https://youtu.be/bs18hksRGGY

Białe noce

https://youtu.be/NDCuttEME4A

Kuba - jej piękno i tajemnice

https://youtu.be/2Un5C9SCTd0

Wiedeń i Mariazell

https://youtu.be/rFqY40567-4

Ojczyzna Jezusa

https://youtu.be/ft5n72sbvZ8

Świat Jezusa

https://youtu.be/KSOGZOg4O4c

Zwiedzamy Alaskę

https://youtu.be/E11UAzyjzSU

Sanktuaria Europy

https://youtu.be/ADpO3PJ6w1I

Vancouver i Wiktoria

https://youtu.be/hpRmG6yLgDQ

Chrystus Król w Kalnej

https://youtu.be/rSkovvXcMfI

Szokująca Azja 

https://youtu.be/5KoR1lkObzo

Św. J. P. II i piękno Italii

https://youtu.be/8-5Te96TaPg

Prof. Jerzy Robert  Nowak w Kalnej

https://youtu.be/KLBRj8Bn518

Gang w Ziemi Świętej

https://youtu.be/_fexxp4A5oE

Zwiedzamy Seattle i Takomę

https://youtu.be/ypKrhrYEq1E

Jerozolima - miasto trzech religii

https://youtu.be/vm3j1Rk9deA

Korynt

https://youtu.be/muEqKJ9FOcE

Jerozolima nocą

https://youtu.be/oikI62vQI3I

Walka o zwycięstwo

https://youtu.be/TYkM6-6KVG

Magurzanie w Kalinej

https://youtu.be/Kk9awI4LfGU

Katar - bogactwo i urok

https://youtu.be/TbByFhIFiG0

Emiraty cz. II

https://youtu.be/-YwOm7fjycE

Emirat cz.I

https://youtu.be/0eUkNC-M_9w

Oman - wiara i egzotyka

https://youtu.be/v40YprwG1rA

Ciekawostki z Gruzji

https://youtu.be/4q2oyOLq0ws

Odkrywamy Hongkong 

https://youtu.be/l7rWhJ2_Aa8

 Apokalipsa w 2017 roku? 

https://www.youtube.com/watch?v=AiCGqR1Ut-o

Tybet inny niż dzisiaj

https://youtu.be/9O6Gkzbboao

 Chiny 2000

https://youtu.be/rkBCP0HuTM8

Parafia Świętego Antoniego
43-376 Kalna
ul. Kościelna 195
tel. 33 8176 176
kalna@katolik.bielsko.pl

Nr rachunku :
77813100050017152420000010
REGON : 072732922
NIP : 937-23-47-242

Proboszcz :
Ks. kan. Kazimierz Hanzlik